30 Aralık 2015 Çarşamba

Arıcılık için iyi ana arı gerekli , 2016 yılı ana üretimi

Türkiye'de ana arı üretimi bir hayli yaygınlaştı. Ana arı bir kovanın kalbidir. Eğer kraliçe olmazsa arılar yok demektir. Ana arı yoksa arılar kovanda yaşayamaz ve terk ederler.

Kovanın kalbi güçlü ve sağlıklı olmalıdır. Üretken bir ana arı kovan için bulunmaz bir nimettir. 30 saniye aralıklarla günde 1500 yumurta bırakacak kadar  üretkendir ana arı. Hücre hücre gezerek bitmek tükenmek bilmez enerjisi ile gözlere yumurta bırakır. Kovanın dirliği ve birliği için önemlidir bir ana arı için.

Arıcılık için güçlü kovan gereklidir. Çünkü hedef sezonda çok bal almaktır. Aynı zamanda kovanda mevcut arı sayısını koruyarak bir sonraki sezona sağlam çıkmak gerekir. Bunun içinde arıcılarımız iki yılda bir kovandaki ana arıyı değiştirmelidir.

Genç ana arı daha çok yavru bırakacağından ve aynı zamanda ırk özellikleri korunacağından sertifikalı ana arı ile çalışmak lazımdır. Genç ana arılı kovanların oğla meyili düşüktür. Bu da bir kazanç olacaktır.

Genç ana arı çok yavru demektir. Güçlü kovan ise daha çok bal demektir. Bal mevsiminde güçlü kovanlarla çalışmak için düzenli olarak iki yılda bir ana arıları değiştirmek gerekir. Ana arı için verilecek ücret ise neredeyse bir iki kilo bala denk geldiği için ana arı kullanmak her zaman için karlı bir durumdur.

Baharda kullanılan bir ana arı bal sezonuna yetiştiği için ülkemizde arıcılar çok karlı çıkmaktadır.

Assale arıcılık on senedir sertifikalı üretim yaparak arıcılarımza destek vermektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder