24 Nisan 2015 Cuma

Arıcılığa nasıl başlanır?Dünya genelinde Türkiye arıcılık sektörü yönünden  2. sıradadır. Ve Türkiye’nin balı dünyada bir kaç defa altın madalya almıştır. Peki bu arıcılık mesleği zor mudur?

 

 

Kendi balımızı üretebilir miyiz?

Evet arıcılığa başlamak çok kolay. Arıcılık keyifli ve güzel bir iştir...Arıcılığa başlamak için..

1-)  Arıcılık hakkında yeterli bilginiz yoksa yüklü miktarda masraf ederek arıcılığa başlamayın. İlk etap için 3-5 kovan yeterli olacaktır.. 1 kovanla da başlamayın.. Koloniniz sönerse hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz… ideal olanı 3-5 koloni (kovan) dır.
Elinizin altında temel bilgilerin olduğu bir arıcılık kitabı olsun. Okuduğunuz bilgileri uygulamaya geçirmeniz kolay olacaktır. Deneme yanılma ile yıllarınızı heba etmeyin.
www.assale.org  sitelerinde arıcılıkla ilgili faydalı bilgiler bulunmakta . Ve Türkiye arıcıları interneti çok güzel kullanıp faydalı bilgiler vermekteler . Bu siteleri takip etmek çok faydalı olacaktır. Ki kısa sürede sizinde bir arıcılık siteniz veya bloğunuz olacaktır.

2-)  Koloni ve arıcılık malzemeleri için bir miktar bütçe ayırın. Güzel bir hobi ve değerli bir meslek için buna değer..
Kovan : sıfır      80 tl … Kullanılmış bulabilirseniz cüz-i bir paraya alabilirsiniz.. 20-30 tl gibi.. Kovanların polen tuzaklı olması değerli ürün poleni  hemen üretmeye başlamanız demektir.
Çerçeve :         1 tl tanesi.. Kovanda kullanılan çıta.
Körük :             10-15 tl
Maske :           10 – 15 tl.
Eldiven :           3-5 tl..
El demiri :        3 tl..
Petek fırçası :  3 tl..
Temel petek :  15-25 tl/ kg
Çerçeve teli :  3-5 tl/ 500m
Çerçeve delme aleti : 8-10 tl
Yemlik :            3-7.. tl..
Bu arıcılık malzemelerini  üç aşağı beş yukarı her yerde bulabilirsiniz..
3-) Kolonileri bulunduğunuz civardaki arıcılar dan temin etmeye çalışın..Gereksiz masraftan kurtulduğunuz gibi teknik bilgi alacak çevre edinirsiniz..Uygulamalı olarak kendiniz yapmaya çalışın.. Sürekli başkalarına baktırarak keyif almayabilirsiniz..
Arıcılık hızla gelişen bir sektör. Arıcılık sitelerini ,blogları, kitapları, süreli yayınları takip edin.
Sosyal paylaşım sitelerinde arıcıları ve sayfaları takip etmeniz sektör hakkında bilgi verecektir.

4-)  İlk 3 yıl koloni (kovan) başı 40-50 kg bal beklemeyin. Elbet bal alacaksınız ama ileride çok fazla bal almak için temel bilgileri öğrenmeniz için biraz sabır..Bir sonraki sene arı sayısınız çok fazla artacağı gibi

5-)  Arıların kimseyi rahatsız etmeyeceği bir yer bulun.. 3-5 arı birde Kafkas ırkı ise kimseye rahatsızlık vermeyecektir.. Kafkas arıları Türkiye şartlarına uygun ,Tarım Bakanlığı’nın desteklediği ve üretin izni verdiği, sakin ,bal vermeye meyilli, hortumu uzun arılardır. Uzun hortumu sayesinde bal özlerine çok rahat ulaşarak daha çok bal toplarlar..

6-) Kolonileri baharda ya da yazın alın. Onlardaki gelişmeleri görmek ,bal yapışlarını gözlemlemek keyif verecektir.. Kışa girerken alırsanız bahara çıkmayabilir ve hevesiniz kırılabilir.

7-)  1-2 yıl temel bilgileri öğrendikten sonra arıları hızla çoğaltmak kolay. Tarım Bakanlığı’ndan üretim izinli işletmelerden ana arı temin ederek arılarınızı güzel bir ırkla hızla çoğaltabilirsiniz..Arılığınızdaki kolonilerin ırki özellikleri önemli..Ülkemizde 25 defa melezleşmiş arılar bulunmakta..Bu bal verimini düşürecektir..Saf damızlıktan üretim yapan ana arı işletmelerini tercih edin..

8 -)  Arıcılığa ilginiz varsa zaman kaybetmeyin…her ne iş yaparsanız yapın arıcılık sizin için keyifli ve kazançlı bir uğraş olacaktır. Özellikle gençlerimiz için büyük bir iş fırsatı ve kazanç kapısıdır..
İşinizden artan zamanlarda arılığınıza giderek ailenizle piknik yapabilir , şehir stresinden uzaklaşabilir, kendi balınızı kendiniz üretebilirsiniz…

9-)  Arıcılık yayınlarını takip edin..

10 -) Birkaç arınız olduktan sonra her ilde bulunan arıcı birliklerine kayıt olun. Arıcı çevreniz size kolaylıklar sağlayacaktır.

11-) Çevrenize ürettiğiniz ballardan ikram edin. Ve arıcılığa başladığınızı tüm dostlarınıza ve aile çevrenize duyurun. Bu ürettiğiniz bal için size potansiyel bir müşteri sağlayacaktır.

12 - ) Türkiye’nin balı yurt dışında defalarca altın madalya almıştır ve çok değerlidir. Ne kadar üretirseniz üretin bekletmediğiniz sürece bir sonraki sezona bal kalmayacaktır.

13 -) Arıcıysanız veya başlamayı düşünüyorsanız bizi takip  edin.

Fatih BİRCAN

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder