16 Şubat 2011 Çarşamba

Assale Arıcılık 2011'de Ana Arı Üretimine Devam Ediyor

Son 9 senedir Karaman’da sertifikalı ana arı üretimi yapan Assale arıcılık 2014 yılında da üretime devam edecek.

Son 9 senedir Karaman da sertifikalı ana arı üretimi yapmaktayız.Bu yılda üretime devam edeceğiz.

Türkiye dünya bal üretimi sıralamasında 2.sıraya yükselmiştir. Bunda başta Tarım bakanlığımızın geçen yıllarda ana arıya vermiş olduğu destek ve arıcı birliklerimizin çok faydası olmuştur.

Sertifikalı ana arı kullanımı ile koloni ırkları saflaşmış ve bal verimi artmıştır.

Yapılan araştırmalara göre ülkemiz arıları kendi içerisinde melezleşe melezleşe yaklaşık 25 defa ırki özelliklerini yitirmiş ve melezleşmiştir. Bu ise ülkemizde büyük koloni kayıplarına sebep olmuştur.

Saf damızlıktan üretilmiş sertifikalı ana arı kullanımı ise ana arının ırki özelliklerini korumakta ve koloninin bal verimini artırmaktadır.

Şunu da üzülerek belirtmeliyimki arıcılarımızdan bazı ana arı üretimi yapan işletmelerin birkaç ırkı bir arada ürettiği duyumlarını almaktayız..Bu da arı ırkının korunması açısından en sakıncalı olanıdır.

Ne yazıkki bazı çevreler ‘ Kendi Ana Arını Kendin Üret’ gibi arıcıya saçma bir öneride bulunmaktadır. Niye saçma diyorum? Çünkü arıcının ne saf damızlığı vardır,ne zamanı vardır ne de yeterli alt yapısı vardır. Ana arı üretmek belli başına bir uzmanlıktır. Diğer tarım ve hayvan üreticileri hiçbir zaman bu yolu kullanmamaktadırlar. Her zaman sertifikalı üretimi tercih etmektedirler. Ve aldıkları olumlu sonuçta ortada dır.

Ülkemizde inek sayısı hemen hemen aynı olmasına rağmen süt üretimi neredeyse yarı yarıya artmıştır. Bu da üreticinin işletmesindeki boğayı damızlık olarak kullanmayıp Tarım bakalığının desteklemiş ve teşvik etmiş olduğu suni tohumlamayı tercih etmesinden kaynaklanmadır.

Arıcılarımıza bu örneğin yeterli olacağı kanaatindeyim.

İşletme olarak arılığımızda sadece Kafkas ırkı arılar bulunmaktadır. Bu üretimini yaptığımız ana arının kalitesini artırmaktadır.Kaliteden taviz vermeden her yıl artan müşteri potansiyelimiz ile üretime devam edeceğiz.

Arıcılarımız ANA ARI SATIŞI sayfamızdan bizi takip edebilirler.

Ali Bircan 0537 288 42 47

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder